Mydła do ciała
Spośród kosmetyków w naszej łazience najdłuższą historię mają chyba mydła – znane były bowiem już w starożytnej Babilonii, Egipcie i Rzymie. Od ponad 2000 lat mydła produkowane były również na Bliskim Wschodzie, a najsłynniejsza receptura, ciesząca się do dziś powodzeniem, pochodzi z syryjskiego Aleppo. Dzisiejszą popularność mydła zyskały jednak dopiero 200 lat temu.
Jak powstaje mydło?
Współcześnie w produkcji mydła używa się naturalnych olejów, np. oleju kokosowego, arganowego, laurowego lub masła shea. Dla uzyskania przyjemnego zapachu oraz określonych właściwości pielęgnacyjnych, dodaje się olejki eteryczne; kolor zapewniają natomiast barwniki, najlepiej naturalne. Produkt można wzbogacić również innymi dodatkami, takimi jak glinki, zioła, mleko, miód, a nawet pulpy owocowe lub warzywne.
Aby powstało mydło w kostce, konieczny jest też wodorotlenek sodu, który wchodzi w reakcję z tłuszczami. Powstała masa mydlana po zastygnięciu i pokrojeniu w znane nam kostki musi leżakować co najmniej przez kilka tygodni. Gdy wystarczająco stwardnieje, mydło będzie gotowe do użycia.
Obok najpopularniejszych mydeł sodowych znane są również inne rodzaje tego kosmetyku, np. mydło glicerynowe, wyprodukowane z bazy glicerynowej lub mydło potasowe w postaci pasty, do wyrobu którego używa się wodorotlenku potasu. Powodzeniem cieszy się również mydło w płynie, głównie ze względu na wygodę aplikacji za pomocą dozownika.
Jak wybrać odpowiednie mydło?
Mydło skutecznie usuwa ze skóry brud, pot i sebum, może ją jednak też przesuszać lub podrażniać, ze względu na silnie zasadowe pH, wyższe niż naturalne pH skóry. Jeśli więc mamy delikatną skórę, dobrym wyborem będzie mydło z oliwy z oliwek. W pielęgnacji skóry wiotkiej pomoże mydło z borowiną. Na problemy z trądzikiem lub łojotokiem korzystne będzie mydło z dodatkiem dziegciu, który działa odkażająco i przeciwzapalnie. Dodatek masła shea w mydle sprawi, że skóra będzie odżywiona i odpowiednio nawilżona, natomiast masło kakaowe wygładzi ją i ujędrni, a przy tym ochroni przed negatywnym wpływem toksyn z otoczenia.