Peelingi do ciała
Peeling do ciała
Pielęgnacja skóry zazwyczaj kojarzy nam się z dostarczaniem jej składników odżywczych poprzez aplikację odpowiednio dobranych kosmetyków. Oczywistym jest również, że skórę należy nawilżać i chronić przed szkodliwymi czynnikami ze środowiska, takimi jak np. promieniowanie UV. Bywa jednak, że zapominamy o innym, równie ważnym zabiegu kosmetycznym, jakim jest regularne złuszczanie martwego naskórka, czyli peeling.
Zalety peelingu
Dobroczynny wpływ peelingu na naszą skórę jest nie do przecenienia. Dzięki zabiegowi usuwania zrogowaciałego naskórka szybciej się ona regeneruje i odzyskuje świeży wygląd. Peeling wygładza skórę, poprawia jej ukrwienie i koloryt; pomaga też w walce z przebarwieniami i trądzikiem. Ponieważ zabieg ten zwiększa wchłanianie składników odżywczych zawartych w innych produktach kosmetycznych, warto wykonać go przed naniesieniem na skórę balsamu lub masła. Także użycie samoopalacza lub balsamu brązującego warto jest poprzedzić peelingiem – pozwoli nam to uniknąć nieestetycznych smug po nałożeniu preparatu i sprawi, że opalenizna będzie bardziej równomierna.
Rodzaje peelingów do ciała
W recepturze peelingów do ciała najważniejszą rolę odgrywają składniki ścierające. W zależności od rodzaju zastosowanych składników, produkty te możemy podzielić następująco:
-
peelingi mechaniczne – składnikiem złuszczającym są tutaj drobinki mineralne, np. korund, a także drobinki cukru, soli lub kawy. W zależności od grubości zastosowanych składników, dany produkt przeznaczony jest do peeligu konkretnych partii ciała. Peelingi drobnoziarniste najlepiej sprawdzą się do wykonania zabiegu na twarzy, natomiast peeling solny najlepszy będzie do złuszczania skóry na stopach. Najbardziej uniwersalny jest peeling cukrowy, który można z powodzeniem stosować na całym ciele.
-
peelingi enzymatyczne – wykorzystują działanie enzymów roślinnych, które powodują rozpuszczanie martwego naskórka. Ze względu na swoje delikatne działanie są one przeznaczone do peelingu twarzy, zwłaszcza jeśli nasza skóra jest wrażliwa, skłonna do podrażnień lub też zmagamy się z trądzikiem.
-
peelingi kwasowe – zastosowane w nich kwasy kosmetyczne, takie jak np. salicylowy, glikolowy, mlekowy lub migdałowy, rozpuszczają martwy naskórek podobnie jak enzymy roślinne, jednak ich działanie jest silniejsze i głębsze. Z tego względu peelingi na bazie kwasów kosmetycznych należy stosować ostrożniej niż inne produkty, a po zabiegu unikać ekspozycji na słońce, ponieważ możemy nabawić się przebarwień na skórze.
Peeling a scrub – czym się różnią?
Na sklepowej półce z kosmetykami przeznaczonymi do usuwania martwego naskórka obok peelingów do ciała możemy znaleźć również scruby. Ze względu na zasadę działania, scrub często mylony jest z peelingiem mechanicznym – nie należy jednak utożsamiać tych dwóch produktów! Scrub jest kosmetykiem bardziej inwazyjnym niż peeling i w związku z tym nie powinny stosować go osoby posiadające delikatną, wrażliwą skórę, cerę trądzikową lub skłonną do podrażnień. Produkt ten najbardziej wskazany jest do złuszczania skóry normalnej.