Jak pozbyć się cieni pod oczami?

2023-06-20
Jak pozbyć się cieni pod oczami?

Jak pozbyć się sińców pod oczami? Skąd się tak naprawdę biorą? Proponujemy kilka domowych sposobów na cienie pod oczami – od kosmetyków, przez rollery, po suplementy. Dowiedz się, jak zamaskować cienie makijażem i co zmienić w swojej rutynie kosmetycznej, by pozbyć się ich na dobre!

Ciemne plamy pod oczami – skąd się biorą?

Przyczyn zasinienia pod oczami można się doszukiwać w nieodpowiednim trybie życia – za małej dawce snu i niedoborze mikroelementów z diety. Naczynia krwionośne ciemnieją, gdy nie otrzymują wystarczającej ilości tlenu lub wody. Skóra pod oczami jest cieńsza niż na pozostałych obszarach twarzy, ma mniej tkanki tłuszczowej, dlatego bardziej widoczne jest tam ciemne zabarwienie naczyń i krwi. U niektórych ciemne plamy pod oczami są uwarunkowane genetycznie – „szczęśliwcy” odziedziczyli po przodkach wyjątkową cienką skórę w okolicach oczu.

Cienie mogą mieć zabarwienie niebieskawe, szaro-fioletowe czy brązowe. Zależy to od karnacji i typu urody. Im jesteś starszy, tym sińce pod oczami są bardziej widoczne. Również osoby o ciemnej karnacji są bardziej narażone na powstawanie plam hiperpigmentacyjnych pod oczami. Przyczynami sińców pod oczami mogą być ponadto:

  • stres, nieprzespane noce, przemęczenie – to na ogół najczęstsze przyczyny sińców pod oczami,

  • genetyka,

  • palenie nikotyny i picie alkoholu, które powodują niedotlenienie tkanek,

  • dieta uboga w witaminę C, K, E i cynk,

  • niedokrwistość z powodu niedoboru żelaza,

  • alergie,

  • zbyt długie przesiadywanie przed ekranami (TV, smartfony, tablety, PC, laptopy). Światło niebieskie wpływa negatywnie na naczynia krwionośne i może potęgować sińce pod oczami.

  • problemy medyczne, na przykład choroby tarczycy, nadciśnienie, cukrzyca, zarażenie pasożytami, choroby wątroby. Jeśli zasinienia pod oczami ostatnimi czasy przybrało na sile, skonsultuj się z lekarzem, który skieruje Cię na niezbędne badania krwi.

Domowe sposoby na cienie pod oczami

W tym akapicie podajemy sposoby na cienie pod oczami, które należałoby wdrożyć, aby szybko uporać się z cieniami. Są to jednak sposoby wymagające samodyscypliny, zmiany stylu życia, a czasem lepszych warunków do odpoczynku. Trud jednak się opłaca, bo można znacząco zredukować plamy pod oczami:

  • lepiej się wysypiaj – zainwestuj w poduszkę ergonomiczną, kładź się wcześniej spać, a przed snem wywietrz dobrze sypialnię,

  • zmniejsz poziom stresu – chociaż wydaje się to czasem nierealne, pomóc może psychoterapia, zmiana codziennych nawyków lub profilu aktualnej pracy,

  • pij dużo wody – odwodnienie sprzyja powstawaniu sińców pod oczami,

  • ogranicz używki – kofeina i alkohol odbiera skórze blask,

  • zwiększ wysiłek fizyczny – przepływ krwi w tkankach będzie lepszy, więc zmniejszą się też cienie pod oczami,

  • w słoneczne dni noś okulary z filtrem UV.

Ciemne plamy pod oczami – dieta i suplementy

Jak pozbyć się sińców pod oczami dzięki diecie? Jeśli ciemne plamy pod oczami są oznaką anemii, wzbogać dietę w pokarmy bogate w żelazo, takie jak szpinak, suszone i świeże morele, czerwone mięso czy rośliny strączkowe. Przebarwienia w okolicy oczu mogą się również zmniejszyć, jeśli zaczniesz jeść więcej produktów z dużą zawartością:

  • witaminy C – na przykład truskawki, czarne porzeczki, rokitnik,

  • witaminy K – borówki, granat, pomidory,

  • witaminy E – migdały, orzeszki ziemne, nasiona słonecznika.

Jak pozbyć się sińców pod oczami? Krem rozświetlający to podstawa pielęgnacji

Jeśli masz sińce pod oczami, nie obędzie się bez dobrego kremu rozświetlającego pod oczy. Kremy należy nakładać dwa razy dziennie na oczyszczoną skórę, chyba że producent zaleca inną częstotliwość stosowania. Rekomendowane są przede wszystkim produkty z:

  • witaminą C, która jest jednym z najlepszych antyoksydantów. Działa na skórę rozjaśniająco i przywraca jej promienny wygląd. Przykładem takiego produktu może być naturalne rozjaśniające serum pod oczy Uzdrovisko,

  • kofeiną – serum kofeinowe jest polecane osobom borykającym się z problemem cieni pod oczami, a także worków czy kurzych łapek. Przykładem takich produktów są: rozświetlające serum pod oczy z kofeiną 2% Next Level lub energetyzujący żel-krem Lierac Dioptifatigue,

  • kwasem hialuronowym, który nawadnia przesuszoną skórę. Doskonały przykład to nawilżające serum z kwasem hialuronowym i kofeiną Revitalift Filler,

  • wyciągi roślinne z chabra, rumianku, arniki, świetlika czy kasztanowca – zmniejszają opuchliznę, działają antyseptycznie i poprawiają krążenie,

  • składniki stymulujące produkcje kolagenu, które znajdziesz na przykład w kremie odżywczym Clinique All About Eyes, który redukuje podkówki i opuchliznę,

  • Luminous360 – opatentowany składnik marki Nivea, który rozjaśnia przebarwienia i rozświetla skórę pod oczami przy długotrwałym stosowaniu. Zawiera go między innymi ten krem pod oczy redukujący cienie: Cellular Luminous360,

  • 10% kompleks Premium Cellular z peptydami, który znajdziesz w produktach marki Lierac, na przykład w kremie pod oczy Premium.

Podkrążone oczy u mężczyzn

Cienie pod oczami stanowią też powszechny problem u mężczyzn. Panowie mogą jednak stosować te same sposoby co panie, a dodatkowo mogą sięgnąć po produkty stworzone specjalnie do potrzeb ich skóry. Przykładem dobrego kremu na podkrążone oczy u mężczyzn jest L'Oréal Men Expert Vita Lift lub Clinique Age Defense for Eyes. Oba działają też przeciwstarzeniowo.

Możesz też sięgnąć po żelowe płatki pod oczy z kolagenem dla mężczyzn. Wystarczy 15 minut, by nawilżyć skórę i zredukować podkówki.

 

Sposób na podkrążone oczy – makijaż

Jak usunąć cienie pod oczami w błyskawiczny sposób? Makijaż może okazać się dobrym rozwiązaniem. Wybierz korektor rozświetlający, zwłaszcza ten w płynnym wydaniu, który ukryje cienie pod oczami, rozświetli strefę cienia i wygładzi rysy. Kremowa konsystencja powinna „stopić się” z cerą i wyrównać jej koloryt.

Przykłady mocno kryjących korektorów pod oczy to: Benefit Boi–ing Cakeless Concealer oraz Rimmel The Multi Tasker. Niektóre marki oferują korektory, które jednocześnie pielęgnują skórę i zmniejszają opuchliznę, na przykład liftingujący korektor Collistar Correttore Effetto Lifting lub korektor pod oczy z witaminą C Makeup Revolution Eye Bright Under Eye Concealer.

Kosmetyk nałóż na twarz za pomocą pędzelka lub aplikatora (cienką warstwą) i rozklep najpierw palcami (pod wpływem temperatury ciała lepiej osiądzie), a potem gąbeczką, by idealnie stopił się ze skórą. Nałóż go nie tylko pod oczami, ale również nieco niżej, czyli nad policzkami i wzdłuż nosa. Stosuj go w umiarkowanej ilości. Zawsze używaj korektora przed nałożeniem podkładu i zanim przejdziesz do kolejnych kroków, odczekaj chwilę, by dobrze osadził się na twarzy – dzięki temu efekt będzie trwalszy.

Jak wybrać właściwy korektor pod oczy?

Kieruj się tymi samymi kryteriami, co przy wyborze podkładu. Produkt może pochodzić z tej samej serii, co fluid – wtedy będziesz mieć gwarancję, że produkty będą do siebie pasować odcieniem. Wiele wizażystek doradza też dobór korektora pod oczy o ton jaśniejszego od podkładu.

Co w przypadku ciemnych plam pod oczami? Tutaj trzeba dobrać kolorowy korektor do zadań specjalnych – tak zwany kamuflaż, na przykład niedrogi Catrice Camouflage. Takie kosmetyki mają zwykle cięższą, niekiedy wodoodporną formułę, więc należy stosować je z umiarem. Aplikowane oszczędnie i z uwagą zatuszują sińce – to najskuteczniejszy, choć doraźny sposób na podkrążone oczy.

Kamuflaże mogą mieć cielisty odcień lub być kolorowe:

  • bladoróżowy odcień korektora maskuje zasinienia pod oczami o błękitnym odcieniu,

  • brzoskwiniowy korektor będzie odpowiedni dla większości typów cer, bo dodaje świeżości i zasłania zarówno niebieskie, jak i zielone czy fioletowe cienie,

  • wybierz żółty kamuflaż, jeśli masz oliwkową cerę i ciemne zasinienia pod oczami,

  • lawendowy korektor może okazać się odpowiedni, jeśli sińce pod oczami mają żółtawy odcień.

Jak pozbyć się sińców pod oczami masażami?

Skóra wokół oczu jest bardzo delikatna i wymaga odpowiedniej pielęgnacji, dlatego najlepszym domowym sposobem na cienie pod oczami są codzienne poranne masaże. Ten krótki rytuał sprawi, że pozbędziesz się opuchlizny i zasinień. Masaż pobudza krążenie i zapewnia swobodny przepływ limfy, a tym samym usprawnia transport limfocytów, białek, cennych pierwiastków i minerałów.

Co będzie potrzebne do wykonania masażu pod oczami? Na pewno serum, żel lub krem pod oczy (wyżej podpowiadamy, jak dobrać odpowiedni produkt), dzięki któremu unikniesz niepotrzebnego naciągania skóry. Dobrze sprawdzi się też olejek migdałowy do mycia twarzy. Masaż możesz wykonywać palcami, wykonując powolne ruchy – bez pocierania. Delikatnie dociskaj i oklepuj skórę opuszkami palców. Kierunek powinien być następujący:

  • od zewnętrznego kącika oka dołem ku wewnętrznego kącika,

  • przez górną powiekę do skroni.

Masaże rollerami i kamieniami gua sha

Kolejnym sposobem na sińce pod oczami są masaże za pomocą rollerów z kamieni. Schłodzone w lodówce wałeczki z różowego kwarcu, marmuru, jadeitu, ametystu czy bazaltu obkurczają naczynia krwionośne, dzięki czemu usuniesz poranną opuchliznę i cienie pod oczami. Możesz też wykorzystać kamień gua sha w kształcie serduszka.

Domowe sposoby na szybkie rozjaśnienie sińców pod oczami

Na koniec podajemy 5 dodatkowych sposobów na rozjaśnianie sińców pod oczami.

  1. Trzymaj w lodówce płatki pod oczy, na przykład przeciwobrzękowe z tkaniny lub z chłodzącego hydrożelu, które przydadzą się po ciężkiej nocy lub przed ważnym wyjściem – cienie pod oczami nie lubią chłodu!

  2. Inna opcja to żelowe maseczki, które pomagają zwęzić naczynia krwionośne wokół oczu i tym samym zmniejszyć cienie.

  3. Okład z czarnej herbaty – połóż na zamkniętych powiekach wystudzone torebki z zaparzonej herbaty i odczekaj 10 minut. Herbata zmniejsza obrzęki i odświeża skórę.

  4. Okład z ogórka – stanowi sprawdzony sposób na sińce pod oczami. Ogórek rozjaśnia skórę i ma silnie działanie nawilżające.

  5. Okład z ziemniaka pomoże ściągnąć nadmiar wody z worków pod oczami, a sok delikatnie wybiela skórę.

 

Jeśli domowe sposoby na sińce pod oczami nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, możesz zdecydować się na zabiegi gabinetowe, takie jak mezoterapia igłowa, dermapen czy zabieg z użyciem kwasu hialuronowego. 

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2023
pixel