Krem SPF — ochrona przed słońcem
Oficjalnie nadeszła już wiosna. Dni są coraz cieplejsze, a słońce towarzyszy nam w ciągu dnia coraz częściej. Mimo iż daje dużo ciepła oraz energii, to niestety może spowodować również kilka problemów.
Panuje jeszcze przekonanie, że kremów z SPF używa się tylko i wyłącznie podczas długiej ekspozycji na słońce, na przykład podczas przebywania na plaży. Jest to jednak mylne stwierdzenie, ponieważ kremów z filtrem SPF należy używać nawet, podczas pochmurnego dnia.
Dlaczego warto używać kremów z filtrem na twarz?
Kremy z filtrem chronią nas nie tylko przed promieniowaniem słonecznym, ale również i przed UVA i UVB, czyli promieniowaniem ultrafioletowym. Oczywiście, nie każdy krem ma tyle właściwości, dlatego należy dokładnie czytać etykietę na produkcie, aby wybrany krem, miał wszystko to, czego potrzebujemy.Nie należy jednak traktować słońca jak największego wroga. Wszystko w granicach rozsądku, ponieważ słońce to najlepsze źródło witaminy D3. Kremy z filtrem chronią nas między innymi przed starzeniem się skóry, zaćmą oraz nowotworem złośliwym skóry.
Rodzaje kremów z filtrem do twarzy
Kremy z filtrem dzielimy ze względu na poziom ochrony (SPF15, SPF20, SPF30, SPF50) oraz na skład (filtr chemiczny lub fizyczny):
- SPF30 oraz 50 zapewniają ochronę przed promieniowaniem nawet w 96-98%. Jednak musimy pamiętać, że żaden filtr nie uchroni nas w stu procentach. Aby krem z filtrem w ciągu dnia spełniał maksymalnie swoje zadanie, należy ponowić nałożenie kremu, najlepiej co około dwie godziny. Wiadomo, że czasami jest to niemożliwe, ponieważ jesteśmy w pracy, szkole a dodatkowo mamy na skórze makijaż. Krem z filtrem znika z naszej twarzy szybciej podczas kontaktu z wodą czy potem lub poprzez pocieranie twarzy. Krem z filtrem SPF30-50 jest bardzo ważny również po zabiegach dermatologicznych, lub medycyny estetycznej, a nawet podczas stosowania kosmetyków zawierających retinol lub kwasy.
- Krem SPF fizyczny czy chemiczny? To pytanie zadaje sobie wiele osób. Na sam początek należy obalić pewien mit! Panuje przekonanie, że filtry fizyczne są lepsze od filtrów chemicznych, które szkodzą. Jednak należy pamiętać, że wszystkie filtry w kosmetykach są dokładnie przebadane, dlatego stosowanie tego typu kosmetyków jest bezpieczne. Jedne i drugie filtry możemy stosować bez obaw. Największa różnica między tymi filtrami polega na tym, że filtry fizyczne (mineralne) odbijają promienie UV oraz posiadają większe cząsteczki, które pozostają na powierzchni skóry. Natomiast chemiczne wchłaniają w warstwę rogową naskórka.
Filtry fizyczne poleca się najczęściej osobom, które posiadają cerę wrażliwą i alergiczną, ponieważ ten typ filtra jest mniej drażniący. Niestety, największym minusem filtrów fizycznych jest zazwyczaj biała poświata, którą zauważa się zaraz po nałożeniu kremu na twarz. Niektóre kremy potrzebują czasu, aby się wchłonąć, jednak w innych przypadkach biała poświata na naszej twarzy pozostaje. Nie powinno to jednak przeszkadzać osobom, które nakładają na ten krem makijaż, ponieważ podkład zakryje niechcianą białą warstwę.
Wybór kremu z filtrem zależy od twoich potrzeb. Jeżeli nie masz problemu z cerą, możesz zdecydować się na filtr chemiczny. Natomiast filtr fizyczny dedykowany jest raczej do cer problematycznych. Stosując się do powyższych porad, możesz spowolnić proces starzenia skóry oraz zapobiec chorobom.