Jak pozbyć się łupieżu? Skuteczne sposoby na łupież mokry i suchy

2023-06-14
Jak pozbyć się łupieżu? Skuteczne sposoby na łupież mokry i suchy

Jak skutecznie pozbyć się łupieżu? Choć walka z łupieżem jest długotrwała, a sama dolegliwość niestety przewlekła i nawrotowa, to Twoja wygrana jest możliwa. Podpowiadamy domowe sposoby na łupież tłusty i suchy – od środków zwalczających nadmiar grzybów po preparaty dbające o mikrobiom i barierę hydrolipidową skóry głowy. By łupież pożegnać na zawsze, ważna jest konsekwencja i dobór odpowiedniej pielęgnacji włosów na co dzień. Zaczynamy!

Krótkie wprowadzenie: co to jest łupież?

Łupież na głowie jest chorobą dermatologiczną skóry, która może występować nawet u 50% populacji. Polega na drobnopłatkowym złuszczaniu się skóry i wiąże się z mniej lub bardziej nasilonym łojotokiem. Problem częściej dotyczy mężczyzn niż kobiet.

Przy mocnym wydzielaniu łoju mamy do czynienia z łupieżem tłustym. Łuski mocniej przylegają do naskórka i mają żółtawe zabarwienie. Mogą nawarstwiać się na skórze, prowadząc do powstawania swędzących strupków. Łupież tłusty jest nie tylko estetycznym schorzeniem, ale i bardzo uprzykrzającym życie, ponieważ mocno swędzi. Nieleczony może prowadzić do łysienia.

Innym rodzajem schorzenia jest łupież suchy – łuski są białe i często widoczne na ubraniu – osypują się z głowy w postaci białego proszku. Łojotok jest łagodniejszy niż w przypadku łupieżu tłustego, ale również uciążliwy. Głowa może swędzieć, a włosy nadmiernie wypadać.

Od czego robi się łupież na głowie?

Od czego robi się łupież? Przyczyny nie są do końca wyjaśnione. Wiadomo, że choroba ma związek ze wzmożonym rogowaceniem naskórka oraz nadmierną kolonizacją grzybów z rodzaju Malassezia – Pityrosporum Ovale. Stanowią one naturalny element flory mikrobiologicznej skóry głowy, jednak przy łupieżu obserwuje się niemal dwukrotne zwiększenie ilości tego grzyba. Malassezia szybko się rozwija, gdy na skórze pojawia się nadmiar łoju – to kolejny czynnik współodpowiedzialny za rozwój łupieżu na głowie. Innych przyczyn upatruje się w zaburzonej gospodarce hormonalnej organizmu, trybie życia czy produktach do pielęgnacji włosów, które przesuszają skórę.

Czynniki współodpowiedzialne za łupież to m.in.:

  • częste stosowanie szamponów z mocnymi, drażniącymi detergentami myjącymi (takimi jak Sodium Lauryl Sulfate (SLS) czy Sodium Laureth Sulfate (SLES), a także parabenami, mydłem i barwnikami, które przesuszają naskórek, prowadząc do wzmożonej produkcji łojotoku, co jest naturalną reakcją obronną skóry w momencie naruszenia bariery hydrolipidowej,

  • nadmierne używanie produktów do stylizacji, takich jak lakiery i pianki,

  • zbyt rzadkie mycie włosów oczyszczającym szamponem, który usuwa resztki kosmetyków stylizacyjnych z włosów,

  • zaburzenia hormonalne,

  • niewłaściwa dieta, uboga w witaminy z grupy B,

  • nadmierne spożycie cukrów,

  • używki (alkohol, nikotyna),

  • niewystarczająca ilość wypijanych płynów,

  • silny stres, który wzmaga łojotok,

  • brak ochrony głowy przed promieniowaniem UV,

  • częste noszenie nakryć głowy, zwłaszcza z syntetycznych, nieprzepuszczających powietrza włókien,

  • zbyt gorący nawiew na skórę głowy z suszarki, powodujący przesuszenie skóry,

  • także klimatyzacja,

  • predyspozycje genetyczne.

Jak często myć głowę, gdy ma się łupież?

Jeśli jest potrzeba, to myć głowę z łupieżem można nawet codziennie. Sekret tkwi nie w częstotliwości mycia, ale w stosowanych do tego środkach. Aby skutecznie pozbyć się łupieżu, stosuj szampon przeciwłupieżowy z jedną z substancji, które wskazujemy niżej.

Gdy pozbędziesz się problemu łuszczących płatków, kontynuuj stosowanie szamponu przeciwłupieżowego raz na 1-2 tygodnie. Pomiędzy myciami używaj delikatnych szamponów z prebiotykami i na bazie ziół, ale bez mocnych detergentów w składzie – są łagodne dla mikrobiomu i pomogą wzmocnić ochronne funkcje naskórka. Aby problem nie nawrócił, stosuj też dodatkowe elementy pielęgnacji skóry głowy, które opisujemy poniżej.

Sposoby na łupież – od środków przeciwgrzybicznych po domowe kuracje z ziołami

W leczniczych szamponach przeciwłupieżowych szukaj przede wszystkim składników o działaniu przeciwgrzybicznym, które zmniejszą liczebność grzybów Malassezia:

  • cyklopiroksolamina/cyklopiroks z olaminą, nazywana też Octopiroksem (Cyclopirox Olamine) – lek, który wykazuje działanie bakteriobójcze i bakteriostatyczne. Stosowany jako składnik szamponów cyklopiroks z olaminą łatwo przenika do mieszków włosowych; zawiera go na przykład szampon Radical Anti–Dandruff.

  • ketokonazol (Ketoconazole) – zazwyczaj szampony zawierają 2% tego składnika, który ogranicza złuszczanie się komórek ze skóry głowy;

  • klimbazol (Climbazole) – substancja działa przeciwgrzybicznie, a jednocześnie wzmacnia cebulki i stymuluje włosy do wzrostu; składnik m.in. szamponu przeciwłupieżowego DX2 lub szamponu w kostce Anwen.

  • pirokton olaminy (PiroctoneOlamine) – zwalcza grzyby i łagodzi świąd – składnik znajdziesz na przykład w szamponie Ziaya Yego;

  • dwusiarczek selenu (Selenium Sulfide) – składnik szamponów Sulsena, który hamuje rozwój drożdżaków,

  • kwas undecylenowy (Undecylenic Acid) – występuje w stężeniu 0,2% i częściej niż w szamponach stosowany jest w emulsjach do skóry z problemem łupieżu.

Druga grupa to składniki keratolityczne, czyli zmiękczające naskórek i ułatwiające swobodne usuwanie zalegających na skórze łusek. Są one częstym składnikiem szamponów oraz peelingów trychologicznych. Zaliczają się do nich:

  • kwas salicylowy (Salicylic Acid),

  • mocznik (Urea),

  • siarka (Sulfur)

  • kwas mlekowy (LacticAcid).

 

butelka

Naturalne środki na łupież – zioła, wcierki i olejki eteryczne

Jeśli łupież ma łagodną formę, możesz sięgnąć po naturalne środki o działaniu przeciwłupieżowym. Dobre rezultaty przynoszą:

  • szampony dziegciowe z dziegciu brzozowego lub sosnowego,

  • szampony z naturalnymi glinkami, np. zieloną lub czerwoną,

  • szampony z ajurwedyjskimi ziołami, np. Khadi z rośliną neem,

  • naturalne oleje – na przykład olej konopny lub z czarnuszki,

  • płukanki z octem jabłkowym,

  • olejki eteryczne: z geranium, lawendy sandałowca, rozmarynu, z drzewa herbacianego stosowane jako wcierki lub płukanki do włosów,

  • wcierki ziołowe z dziegciem, pokrzywą, rozmarynem, szałwią, kozieradką czy tymiankiem.

Domowe sposoby na łupież tłusty i suchy – plan mycia

Jak pozbyć się łupieżu? Zacznij od wykluczenia konwencjonalnego szamponu z SLS i SLES. Sięgnij po szampon przeciwłupieżowy z leczniczą substancją. Podczas mycia głowy pozostaw go na 5 minut. W leczeniu łupieżu na głowie zwykle zaleca się korzystanie ze specjalistycznego szamponu aż do ustąpienia objawów (zwykle do 4 tygodni). Kiedy objawy miną, warto stosować szampon leczniczy raz ja 1–2 tygodnie, ponieważ łupież jest chorobą nawracającą.

Jakim drugim szamponem myć głowę pomiędzy kuracjami? Szampon do codziennego mycia przy łupieżu suchym powinien przede wszystkim zmiękczać naskórek, nawilżać i działać łagodząco. Zalecane substancje to mocznik (w stężeniu do 10%), prebiotyki, olej konopny, gliceryna, naturalny czynnik nawilżający NMF, witamina A oraz E. Produkty nie powinny zawierać mydeł, parabenów, barwników i mocnych substancji zapachowych. Przykład dla mężczyzn: szampon Nature Box. Dla kobiet: szampon kojący skórę głowy z olejem Tamanu Rated Green.

Szampon wspomagający leczenie łupieżu tłustego powinien przede wszystkim mieć działanie keratolityczne i seboregulujące. Polecanym składnikiem jest kwas salicylowy, który delikatnie złuszcza martwe komórki naskórka i pomaga usunąć ze skóry głowy żółte łuski. Do codziennej pielęgnacji możesz stosować delikatniej działający szampon z glukonolaktonem (kwasem PHA), taki jak Yope Balance na przemian z łagodzącym szamponem aloesowym bez SLS, np. Equilibra. Możesz też stosować szampony ziołowe, zwłaszcza z rozmarynem i szałwią, na przykład ten od Mydlnicy Lekarskiej. Jeśli czujesz, że kuracja przeciwłupieżowa dodatkowo podrażnia skórę głowy, sięgnij po szampon z pantenolem.

Pamiętaj o spłukiwaniu głowy ciepłą, ale nie gorącą wodą!

 

Sposoby na łupież – pielęgnacja wspomagająca

Warto wdrożyć do regularnej pielęgnacji peelingi trychologiczne. Pomagają unormować proces złuszczania się martwych komórek naskórka. Wystarczy stosować je raz–dwa razy w miesiącu, by nie naruszyć bariery hydrolipidowej. Dobre rezultaty przynoszą peelingi z kwasem salicylowym (na przykład peeling do skóry głowy Vianek). Delikatniejszym środkiem są cukrowe peelingi do skóry głowy ze skłonnością do łupieżu, które łagodzą podrażnienia i delikatnie usuwają łuski.

Kolejnym środkiem, który warto stosować wspomagająco w leczeniu łupieżu, są naturalne płukanki i wcierki. Zioła szczególnie polecane to pokrzywa, rozmaryn, szałwia i tymianek. Możesz przygotować samodzielnie płukankę w domu (zalej 2–3 łyżki ziół wrzątkiem i poczekaj, aż napar ostygnie, a następnie spłucz nim głowę) lub kupić gotowe płukanki. Rezultaty przynoszą też płukanki z octu jabłkowego.

Wypróbuj też wcierki z kozieradki, rozmarynu czy chmielu, które nawilżą skalp, ukoją świąd, spowalniają przetłuszczanie się skóry i wzmacniają naturalną tarczę ochronną skóry. Przykładowa wcierka regulująca, która sprawdza się przy drobnym łupieżu to Wcierka chmielowa Grasshopper.

Jak stosować oleje na skórę głowy z łupieżem?

Przetłuszczanie się skóry głowy może być reakcją obronną na jej odwodnienie. Aby przywrócić równowagę wodno–tłuszczową, regularnie raz w tygodniu nakładaj na skórę głowy na przykład olej konopny lub olej z czarnuszki. Półgodzinna aplikacja przed myciem wystarczy.

Aby łatwiej zmyć substancję z włosów, najpierw zemulguj olej odżywką, spłucz i następnie zastosuj szampon. Nie obawiaj się o nadmierne przetłuszczanie – dobrze zastosowany olej reguluje poziom sebum. Jak stosować olejki eteryczne w walce z łupieżem? Możesz dodać 1–2 krople do szamponu podczas mycia lub oleju do olejowania włosów.

Jak skutecznie pozbyć się łupieżu? Podsumowanie

Kluczem w walce z łupieżem jest:

  1. zahamowanie rozwoju mikroorganizmów poprzez zastosowanie leczniczych szamponów przeciwłupieżowych ze składnikami przeciwgrzybicznymi i keratolitycznymi,

  2. regulacja pracy gruczołów łojowych poprzez wykluczenie szamponów z mocnymi detergentami,

  3. odpowiednia dieta wzbogacona o nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy z grupy B i cynk,

  4. stosowanie właściwej pielęgnacji uzupełniającej – delikatnych szamponów, odżywek, wcierek i peelingu trychologicznego.

Czy łupież może sam zniknąć? Cuda się zdarzają, ale zniknięcie łupieżu zwykle nie bywa samoistne. Domowe sposoby na łupież tłusty i suchy mogą stanowić element wspomagający terapię dermokosmetykami. Warto pamiętać, że efekt działania zależy od wprowadzenia nowego planu pielęgnacyjnego i systematycznego wdrażania go. Stosując szampony lecznicze i domowe sposoby na łupież, można całkowicie wyeliminować problem lub przynajmniej znacząco zmniejszyć częstotliwość jego nawrotów.

Pamiętaj!

Jeśli domowe sposoby na łupież tłusty i suchy nie skutkują, koniecznie zgłoś się do dermatologa, który przepisze specjalistyczną kurację, a przede wszystkim zdiagnozuje przyczynę łupieżu. W niektórych przypadkach może być konieczne wdrożenie sterydów lub innych leków przeciwgrzybicznych – o tym powinien decydować lekarz konsultujący pacjenta.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2023
pixelpixel